Her yıl, bazı ürünlerde fahiş fiyat artışları olmakta, adeta özellikle bu işin erbabı(spekülatörler) tarafından, adet haline getirilmektedir.

        Geçen yıl kuru fasulye kilosu 12-14 TL’ye kadar,  bu yıl patates dönem dönem 5-6 TL’ ye kadar yükselmiş birilerinin haksız kazançlarının katlamasına sebep olmuştur. Ramazan ayı yaklaşınca gıda fiyatları tavan yapmakta, Kurban bayramı yaklaştıkça et fiyatların şişirilmesi için yoğun bir gayret gözlenmektedir.  Dar gelirli vatandaşlarımızın aleyhine olan bu durum, enflasyonun şişmesine neden olarak, geçim sıkıntısı çekenlere ekstra yükler bindirmektedir.

        Devletimizin ilgili kurumları, gıda spekülatörlerine karşı ciddi önlem almalı, adet haline getirmiş oldukları stokçuluğu karşı yasal düzenlemeler yapmalıdır. Tarım bakanlığı; tarım ve hayvancılığın önündeki engelleri kaldırmalı, tarım haritası çıkarılarak, hangi yıl hangi bölgelere ne miktarda ürün ekileceği, ülkemizin nüfusuna ve ihracat  miktarına göre net olarak her ürünün, hangi bölgelerimize ekile bilirliği, iklim şartlarına, sulu tarım şartlarına göre, sağlıklı istatistiki verilere göre, düzenlemelere gitmeli, ne kadar küçük, büyük baş hayvan nüfusu var, eş zamanlı  kayıtlara geçmeli kesime giren hayvanların derhal düşümü yapılmalıdır. Stokçuluğun önüne sıkı bir denetimle ancak geçilebilir.

        Tarım teşvikleri , desteklemeler, kayıtlara geçen, üretime dönük ürünlere göre yapılmalıdır. Bir yıl soğan fazlalığı, bir yıl patates azlığı yaşanmamalı, nüfusa göre her üründen, yeterli miktarda ekilmesi sağlanmalı, tüketilen ürünün düşümü yapılarak, stokçular ve fırsatçılar açığa çıkarılmalı, kimler hal işi yapıyor, komisyoncular kim belirlenmeli ürün sirkülasyonunun her aşamasını zapt-ü rapt altına alınmalı, bu işin kaymağını yiyenler, yemek isteyenler ortaya çıkarılmalıdır.

        Devletimiz halkının yanında taraf olmalı, gıda stokçularına, spekülatörlere asla prim vermemelidir. Bunun yolu da sağlıklı tarım ve hayvancılık politikaları ile mümkündür. Her iş ehline verilmeli, liyakatsız basiretsiz, önünü göremeyen insanlara, ahbap çavuş ilişkisi içerisinde görev verilmemeli, gaye milletin huzur ve refahı olmalıdır.

       Uzun lafın kısası; “gıda fırsatçılığına karşı, denetim esaslı, üretim esaslı, tarım ve hayvancılık politikalarına ihtiyaç olduğudur.”

       Rabbim stokçulara asla fırsat vermesin…Amin.