İlkokul eğitimin temeli, 1. Sınıfa başlama ise binanın yapılması için plan, proje, ruhsat vb. işlemler için tüm aşamalar olarak düşünebiliriz.
 
 
İlkokula başlayabilmek için öğrenci adaylarının belli bir yaşa, fiziki, zihni olgunluğa; kişisel sosyal becerilere, dil (konuşma) yeteneği, kaba ve ince motor aktivitelerinin normal düzeyde olması, el kaslarının yeterince gelişmiş olması; temelin sağlam olmasında çok etkilidir.
-Kişisel olarak kendi giyinebiliyor mu?
-Tuvalet ihtiyacını kendisi yapıp, 
temizlik aşamalarını halledebiliyor mu?
-Kendisini ve ailesini tanıtabiliyor mu?
-İstediklerini ağlamadan 
  belirtebiliyor mu?
-Kendini kontrol ederek 
düşmeden koşup, oynayabiliyor mu?
-Renk kavramı, sayı kavramı 
gelişmiş mi?
-Büyük küçük, uzak yakın, az çok, 
kavramlarını algılayabiliyor mu?
-Öz bakım ve öz güveni gelişmiş mi? Vb. sorulara evet diyebiliyorsak yaşı da gelmişse kayıt yaptırmamız uygundur.
                       
İlköğretim Kurumları Yönetmeliğine göre; İlkokulların birinci sınıfına, kayıtların yapıldığı yılın eylül ayı sonu itibarıyla 66 ayını dolduran çocukların kaydı yapılır. Gelişim yönünden ilkokula hazır olduğu anlaşılan 60-66 ay arası çocuklardan, velisinin yazılı isteği bulunanlar da ilkokul birinci sınıfa kaydedilir.
 
 
Okul müdürlükleri, yaşça kayıt hakkını elde eden çocuklardan 66, 67 ve 68 aylık olanları velisinin vereceği dilekçe; 69, 70 ve 71 aylık olanları ise ilkokula başlamaya hazır olmadıklarını belgeleyen sağlık raporu ile okul öncesi eğitime yönlendirebilir veya kayıtlarını bir yıl erteleyebilir.
 
 
60- 66 aylık olanların, kayıtlarını yaparken dikkatli davranmak gerekir. Her ne kadar fiziken ve zihnen gelişmiş gibi olsalar da aynı sınıf ortamında kaydını sağlık raporu ile öteleyenler ve geç gönderenler muhakkak olacaktır.Örneğin bu yıl (Ekim, kasım Aralık 2008) sağlık raporu ile erteleyenler ,(1 0cak 2009 -30 Eylül 2009) doğumlu öğrenciler zorunlu ve 30 Eylül 2010 doğuma kadar öğrenciler isteğe bağlı kayıt yaptırabilecekleri için 24 aya kadar, farklı yaş grubu çocuklardan oluşan sınıfta eğitim yapılacaktır.60 aylık kayıt yaptıranlar; tecrübe ile sabit çok zorlanacaklardır. Soyut kavramlarda, özellikle matematikte zorlandıkları izlenmektedir.
 
 
2013- 2014 Eğitim öğretim yılında, 2007 ve 2008 yaş grubu öğrenciler kayıt yaptırmıştı. Ben kura sonucu 2008 yaş grubu öğrencileri okuttum. Çocuklar gerçekten çok zorlandılar, çabuk sıkıldılar, son derslerde uyuya kalıyorlardı. Tecrübem olduğu için paylaşma ihtiyacı hissetim.
 
 
Uzun lafın kısası; eğitim hayatının temeli olan ilkokula kayıt, çocuğumuzun kişisel sosyal ve yukarda arz ettiğim becerileri gerçekleştirme durumuna göre yapmalıyız. Hiç mayısta ekin hasadı, temmuzda elma hasadı gördünüz mü? Her şey zamanında. Olgunlaşan başaklar eğilir, kızaran elmalar dökülmeye başlar. Artık zamanı geldiğini bize fısıldarlar….Kararınız çocuklarımız adına isabetli olsun efendim…