Okumak; bilgilerle donanmak,  okuyarak yazılanları özümseyerek tahlil etmek;  farklı üslup ve düşüncedeki kitapları harmanlayarak,hayata bakış açısı kazanabilmek; kendimizi yeni yeni dostluklar, arkadaşlıklar edinmektir.
 
 
******
 
 
Kitaplar, en kıymetli hazinelerdir. Okumak ise hazinenin ortaya çıkarılması, keşfedilmesi için anahtardır. Okumanın yaşı ve sınırı yoktur. Herkes okumalı, kendimize günlük okuma saatleri ayarlamalıyız. Gazete dergi, kitap, makale, köşe yazısı, okuyarak hem haber alma, olayları farklı bakış açıları ile görerek, hayata dahil olabilmeliyiz.
 
 
*****
 
Okumak bir kültürdür. Okuma  özürlü bir milletiz. Okuma kültürü öncelikle ailede kazanılır, okulda pekiştirilir. Nasıl televizyon kültürü, dizi kültürü, son yıllarda tablet ve akıllı telefon kültüründe zirve yapmışsak; okuma kültüründe de aşama kaydetmeliyiz. Ailede anne baba okuyorsa, okuma saati ihdas edilmişse, okuma kültürü yerleşmiştir. Hep birlikte televizyon izleme saatleri varsa televizyon kültürü gelişmiştir.
 
*****
 
 
Ne ile iştigal ediyorsak o kültür hayat bulmaktadır. Devletçe milletçe bu konuya mesai harcamamız gerekmektedir. Okullarda zorunlu olarak okuma saatleri v.b etkinliklerle uygulanmaya çalışılsa da, göstermelik olmakta, öğrenci evde aynı davranışları, sürekli yapmadığı için okuma kültürü oluşturulamamaktadır. Dizi izlemek nasıl kültür haline gelmişse dizi izlenen saat kadar okuma yapamıyorsak, medeniyetten ilerlemeden bahsetmemiz abesle iştigal etmektir.
 
 
*****
 
 
Okuma her yerde olabilir; evde okulda, otobüste, tramvayda, özellikle kütüphanelerde… kütüphanelerimizi cazip hale getirerek, okul kütüphanelerimizi en güzel bölüme açarak, görevli nezaretinde çocuklarımızı kapsama alanına almalıdır. Acıkan nasıl yemek ihtiyacı hissederse, bilgiye aç susuz dimağlar da bilgiye okumaya ihtiyaç hissetmelidirler.
 
 
*****
 
 
Okuma kültürü örnek olmakla, topyekun seferberlikle sağlanabilir. Okullarda zaman zaman büyük ödüllü kitap okuma yarışmaları düzenlenmeli, teşvik edici özendirici etkinlikler yapılmalıdır. Okumak, aynı zamanda bilgisayar, tablet, akıllı telefon kullanımının panzehridir. Özgürce bilgi deryalarında kulaç atmak, danış ve biliş olmaktır.
 
 
*****
 
 
Ey dostlarım geliniz, hep birlikte yeni dostlar arayalım. En iyi dostluklar da bilgi hazineleri olan, kitaplarda gizlidir. Kahramanlarımızı keşfedelim. Onların dünyalarına misafir olalım.
 
 
*****
 
 
Uzun lafın kısası; Okuma kültürü tekamül ettikçe, özlediğimiz Türkiye hayali gerçekleşecek, medeniyetin zirvesine sancağımızı dikeceğiz. Vesselam…